آخرین اخبار
اخبار > درباره تخم مرغ چه می دانیم؟
 


شماره خبر :٤٢٤٥٤٦ تاریخ انتشار خبر : شنبه ١٦ اسفند ١٣٩٣ ا ١٤:٠٦
درباره تخم مرغ چه می دانیم؟
پوسته، نخستین سد دفاعی تخم مرغ در برابر عفونت باکتریایی می باشد بنابراین تا قبل از استفاده از تخم مرغ از شستن آن خودداری کنید چرا که پوشش محافظ آن حلال در آب بوده و به راحتی با شستن پاک می شود و تخم مرغ در معرض فساد قرار خواهد گرفت.

درباره تخم مرغ چه می دانیم؟
 
پوسته، نخستین سد دفاعی تخم مرغ در برابر عفونت باکتریایی می باشد بنابراین تا قبل از استفاده از تخم مرغ از شستن آن خودداری کنید چرا که پوشش محافظ آن حلال در آب بوده و به راحتی با شستن پاک می شود و تخم مرغ در معرض فساد قرار خواهد گرفت.
باید بدانیم کندن پوسته تخم مرغ های پخته در تخم مرغ های تازه از تخم مرغ های کهنه سخت تر است.
 
اتاقک هوایی، یک محفظه میان تهی بین سفیده و پوسته بوده که در انتهای پهن تر تخم مرغ واقع شده است، هرچه کیسه هوایی کوچکتر باشد درجه مرغوبیت تخم مرغ بالاتر خواهد بود، هر قدر تخم مرغ کهنه تر باشد و از زمان تخم گذاری زمان بیشتری گذشته باشد رطوبت و دی اکسید کربن بیشتری از روزنه های پوسته خارج گردیده و هوا جایگزین آن می گردد که باعث حجیم تر شدن کیسه هوایی می شود.
 
سفیده خام به دلیل وجود گلیکوپروتئین آبیدین در معده قابل هضم نمی باشد، همچنین این پروتئین از جذب ویتامین بیوتین جلوگیری می کند، پختن تخم مرغ این پروتئین را خنثی می کند. در سفیده ریبوفلاوین، نیاسین، پتاسیم، سدیم، سولفور، منیزیم و کلر موجود است. بد نیست بدانید سفیده تخم مرغ تازه در 62 تا 65 درجه سانتیگراد  منعقد می گردد. با افزایش pH یا افزایش کهنگی سفیده در حرارت کمتری منعقد می شود بنابراین تخم مرغ تازه زمان بیشتری برای پخته شدن نیاز دارد.


 
در زرده آهن، کلسیم، فسفر، روی، ید، مس، منگنز، ویتامین های محلول در چربی A,D,E,K ، ویتامین های بیوتین، کولین، فولیک اسید، اینوسیتول، پانتتونیک اسید، کریدوکسین، B12 موجود می باشد. ویتامین های محلول در چربی تنها در زرده یافت می شود.
لستین یک عامل امولسیون کننده بوده و موجب تثبیت و پایدار نگه داشتن ترکیبات روغن و آب می شود. پس بر این نکته باید دقت نمود که تمام چربی ها و کلسترول در زرده تخم مرغ موجود می باشد، سفیده فاقد چربی و کلسترول است

زرده از آب کمتر و ویتامین بیشتری نسبت به سفیده برخوردار است و ارزش تغذیه ای زرده بالاتر از سفیده است.
فلز روی فقط در زرده موجود است اما نمک عمدتاً در سفیده وجود دارد.
برخی اوقات پس از آب پز کردن تخم مرغ یک حلقه سبز رنگ به دور زرده شکل می گیرد، این حلقه بخاطر واکنش آهن موجود در زرده و سولفور موجود در سفیده می باشد که تشکیل سولفید آهن را داده است. علت آن پختن بیش از حد یا وجود آهن زیاد در آب پخت می باشد.
آب پز کردن تخم مرغ در حرارت و زمان پخت مناسب و سرد کردن فوری تخم مرغ ها با قرار داردن آنها درون آب سرد پس از پخته شدن از تشکیل این حلقه سبز رنگ جلوگیری می کند. رنگ زرده از زرد کمرنگ تا نارنجی پررنگ متغیر است، رنگ زرده به جیره غذایی مرغ ها بستگی دارد.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
خدمات نهاد
دفاتر نهاد استان

تمامی حقوق این سایت برای نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد یاسوج محفوظ می باشد.